Uyurken diş sıkma dolayısıyla diş aşınmalarını engellemek için kullanılan gece plağı nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Koruyucu gece plağı, hastanın istemsiz olarak gerçekleştirdiği diş sıkma, gıcırdatma ve sürtme gibi çene hareketlerinden doğacak diş aşınmalarının etkisini azaltarak kişinin kendi ağız, diş ve çene sağlığına verebileceği hasarın önlenmesini amaçlamaktadır.

Koruyucu gece plağı olarak farklı malzemeler ile üretilmiş, farklı fonksiyonlara sahip apareyler kullanılabilmektedir. Hekimin tespitleri ve önerisi doğrultusunda hastanın ağız ve diş ölçüleri alınarak uygun aparey hazırlanmaktadır. Şeffaf gece plakları gündüz de kullanılabilir, şeffaf oldukları için fark edilmez.

Koruyucu gece plağı kullanımının yanı sıra stres kökenli bruksizm rahatsızlıklarında kişinin stres düzeyini kontrol edebilmesi amacıyla eş zamanlı psikolojik destek alınması da önerilmektedir.

Gece Plağı ve Beslenme

Yemek yerken, sıcak içecekler içerken, asitli içecek tüketimi sırasında vs. plakların çıkarılması gerekmektedir. Beslenme dışında ağızda kalması tedavinin sağlığı açısından daha faydalıdır. Şeffaf oldukları için gece plakları gündüz de kullanılabilir, başkaları tarafından fark edilmez.

Gece Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

Gece plaklarının temizliği oldukça önemli bir konudur; çünkü beslenme sırasında çıkarılsalar bile, doğrudan ağız ile teması bulunan bu plaklar bakteri oluşumuna uygun ve yağ gibi çeşitli yemek artıklarından etkilenebileceği için deformasyona uygundur. Bu şartlardan plakların olumsuz etkilenmemesi için düzenli ve doğru şekilde temizlenmesi gerekir. Doğru temizleme yöntemleri için iki farklı uygulama bulunmaktadır.

Alkolle Temizleme

Alkol kullanarak gece plağı temizlemek oldukça etkili bir yöntemdir. Uygulaması da kolay olan bu etkili yöntem için gereken malzemeler ise; yumuşak bir bez ve az miktarda alkoldür. Alkol ile gece plağı temizlemek için öncelikle nemli ve temiz bir bez ile gece plağını silin. Daha sonra su miktarının 5’de 1’i kadar alkolü de beze dökün. Böylece alkol ve su karışımı ile ıslatmış olduğunuz bez yardımı ile gece plağını tekrar silin. Gece plağını silerken dairesel hareketler kullanarak bu işlemi uygulayın. Böylece plaklarınızı çok daha doğru bir şekilde temizleyerek daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Sabun veya Dış Macunu ile Temizleme

Gece plağının temizlenmesinde kullanılan bir diğer yöntem de sabun ile temizleme yöntemidir. Sabun ile temizleme yöntemi oldukça pratik bir yöntem olması ile birlikte oldukça etkili de bir yöntemdir. Bunun için öncelikle diş fırçası gibi hassas bir fırça temin edin. Daha sonra ise; doğal bir sabun kullanarak diş fırçası yardımı temizleyin. Bu aşamada sabun yerine diş macunu kullanmak da oldukça etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Gece plakları sıcak suda gevşeyecekleri için ılık ya da soğuk suda yıkamaya özen gösterin. Aynı şekilde sıcaklık da plakları etkileyen bir unsurdur; 21-22°C derece sıcaklık en idealidir. Gece plaklarının bozulmaması için havanın nem oranı da önemli bir etkendir; %40-%60 nem aralığı gerekmektedir.

 38 total views,  1 views today

Bir Yorum Yaz