Bruksizm yani diş gıcırdatma hastalığı nedir; nasıl fark edilir; etkileri nelerdir; ağız yapısı, dişler ve dile zaraları nelerdir; bruksizm nasıl tedavi edilir?

Bruksizm Nedir?

Günümüzde oldukça sık rastlanan diş gıcırdatma hastalığı kendini 2 şekilde gösterir. Bunlardan birincisi alt çeneyi üst çeneye bastırmak suretiyle alt çeneyi ileri-geri hareket ettirmekten oluşan hastalıktır; buna diş gıcırdatması denilir. İkincisi alt çenenin üst çeneye kuvvetlice bastırılması suretiyle ortaya çıkan hastalıktır ki buna da çene sıkması denilir. İkisine birden bruksizm hastalığı denilir.

Diş gıcırdatmanın en önemli nedeni stres; sıkmanın en önemli nedeni ise sinirdir.

Bruksizm (diş gıcırdatma) hastalığı, bazen uyanıkken daldığımız zamanlarda olmakla birlikte ekseriyetle uyku esnasında olup çoğu hasta farkına varmaz. Genellikle doktor kontrollerinde; diş minesinin zarar görmesi, dişlerdeki aşınmalar, ağız yapısındaki bozukluklar, ağız içi ve dil yaraları ve hastanın çene eklemlerin ağrıması, sürekli baş ağrısı, sürekli sırt ağrısı, sürekli boyun ağrısı çekmesiyle farkına varılabilecek bir hastalıktır. İlk evrelerde farkına varılan hastalığın tedavisi sonraki evrelere göre daha kolaydır. Ancak hastalığın seyri ilerledikçe alışkanlık haline gelen bruksizm hastalığının tedavisi oldukça güçtür. Tedavi edilmezse; birçok başka sorunu beraberinde getirecektir.

Diş gıcırdatmanın en büyük özelliklerinden biri sinsi bir şekilde ilerlemesidir. Ekseriyetle hastalar, çok zaman sonra bruksizm hastası olduğunun farkına varmaktadır. Bruksizm hastalığının en büyük belirtisi kalitesiz bir uyku ve sabahındaki şiddetli çene ve baş ağrısır. Yine aşınmış dişler, yukarı doğru çekilmiş diş etleri, çene eklemindeki ağrı-sızı, kilitlenme, tıklama gibi belirtiler diş gıcırdatmasının en büyük belirtileridir.

Dişleri Sıkıştırma ve Gıcırdatma Arasındaki Fark

Dişleri sıkıştırma ve dişleri gıcırdatma olayı yukarıda bahsedildiği gibi farklı olaylardır. Gıcırdatma olayı çoğu zaman sizi ve uyku partnerinizi uykudan uyandırabilecek kadar sesli olmaktadır. Sıkma olayı ise; buna nazaran sessizdir. Gıcırdatma olayında; aşırı sürtünmeden dolayı yavaş yavaş dişlerin yapısında bozukluk, diş kayıpları meydana gelmektedir. Alt ve üst diş ergonomisi her geçen gün bozularak doğal yüz görüntüsüne zarar vermektedir.ileri vakalarda dişlerin tamamen kaybedilmesi söz konusu olacaktır. Daha ileri boyutlarda alt çenenin yerinden çıkması ve neticesinde cerrahi müdahalelere varan sonuçlar doğurabilmektedir.

Dişlerin sıkılmasında ise çeneyi hareket ettirmek yoktur, genelde dişlerde aşınma işlemi olmaz; ancak bir defada dişler 2 saniyeden fazla sıkılı tutulursa diş sinir ve köklerine zarar verebilir. Sıkma işlemi bağımlılık yapıcı bir etkiye sahiptir ve alışkanlık haline gelir; çünkü sıkma işlemi bilinç altında siniri yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Stres En Önemli Bruksizm Sebebi

Vücudumuzun çalışma sistemi bir fabrikanın çarklarına benzetilebilir. Sağlıklı çalışmaları için bu çarkların işlevlerine en çok müdahale eden stres, sinir, kaygı gibi negatif enerji kaynağı olan yüklemelerden uzak durmaya çalışılmalıdır. Bu negatif yüklemelere belirli bir süre dayanabilen vücudumuz gün gelecek pes etme noktasına gelecek ve hastalıklara yenik düşecektir. Genç yaşlara nazaran ileri yaşlarda çekilmez hale gelen bu hastalıklara şimdiden önlem almak gerekir. Bu hastalıklardan sadece bir tanesi diş gıcırdatma hastalığıdır.Bu hastalığa karşı önlem alınmazsa orta yaşlardan itibaren ciddi oranda diş kayıpları, kronik çene, boyun, sırt, boğaz ağrıları, ağız yaraları oluşacaktır.

 33 total views,  1 views today

Bir Yorum Yaz