Kürklü hayvanların birçoğu ve buna bağlı olarak en sık beslenilen evcil hayvanlar alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Reaksiyonlara neden olan sadece hayvanın tüyleri ve deri döküntüleri değildir ve hayvanın yağ ve tükürük bezlerinde ve idrarında bulunan alerjenler (proteinler) de reaksiyonlara yol açabilir. Bunlar havadaki tozlara karışan, havada uçuşan küçük parçacıklardır. Bu hava teneffüs edildiğinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. At, köpek ve kediden yayılan tozlar; alerjiye yol açabilecek 10-20 değişik alerjen madde içerir.

Hayvan Alerjisi Kimlerde Görülür?             

Hayvan alerjisi en çok çocuk yaşlarda ortaya çıkar. Hayvan alerjisi astımlı kişilerde oldukça yaygındır ve genellikle mayt alerjisi ile beraber görülür. Eğer çocuk 12-14 yaşlarında alerji belirtisi göstermemiş ise ilerde hayvan alerjisi geliştirme ihtimali düşüktür. Yetişkinlerde de hayvan alerjisi ortaya çıkabilir.

Hangi hayvanlara alerjik reaksiyonlar göstereceğimizi önceden bilmemiz zor olabilir. Alerjinin gelişmesi için kişinin önce belli bir tür alerjene maruz kalması gerekmektedir ve alerji belirtilerinin ortaya çıkması uzun zaman alabilir.

Hangi Hayvanlar Alerjiye Neden Olabilir?

Küçük domuzlar, tüysüz fareler, chincilla ve kısa tüylü fino köpekleri dahil olmak üzere evcil hayvanların birçoğu daha önce belirtildiği gibi alerjiye neden olabilecektir. Mayt, sivrisinek larvaları ve hamam böcekleri gibi küçük hayvanlar da alerjiye sebep olabilir.

At ve kedi en «kızgın» alerjenlere sahip olan hayvanlardır. At büyüktür ve diğer küçük hayvanlara göre daha fazla miktarlarda alerjen yaymaktadır. Kediler daha geniş alanlarda dolaşırlar ve dolaştıkları her yere alerjenler saçarlar. İnsanlara en yakın yaşayan hayvanlar köpeklerdir ve bu nedenle en çok görülen hayvan alerjisi türüdür. Çeşitli köpek ırklarının yaymış olduğu alerjenlerin miktarı ve türü arasında farklar vardır; ancak küçük büyük, az tüylü çok tüylü bütün köpek ırkları alerjenler üretir.

Alerjiye neden olmayan tek evcil hayvan sadece akvaryum balıkları (ama bazı kişiler balık yemine karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilirler) ve örneğin kaplumbağa gibi sürüngen hayvanlardır.

Tanı Koymak

Bir hayvana karşı alerjiniz olup olmadığını belirlemek için kan tahlili ve iğne testi yapılabilir. Söz konusu hayvan türüne zaten önceden alerjiniz mevcut ise böyle bir test pozitif sonuç verecektir. Ancak alerji belirtilerinizin olmaması durumunda bile pozitif bir test sonucu çıkabilir. Bir çocuğun belli bir hayvanı tolere edip edemeyeceği önceden test edilerek belirlenemez. İğne testinde negatif sonuç çıkması ilerde ortaya çıkabilecek reaksiyonlar ile ilgili öngörü sağlamaz.

Belirtiler ve Tedavi

Burun tıkanıklığı ve akıntısı, gözlerde kaşıntı ve sulanma ve astım en çok görülen belirtilerdir. Bazılarında egzama ve kurdeşen de oluşabilir. Kedilere karşı alerjisi olan kişilerde kedi alerjenlerine maruz kalmak akut astım için özellikle büyük bir risk teşkil etmektedir.

Alerjiye sebep olan hayvanı, alerjili kişinin çevresinden uzaklaştırmak en önemli ve en etkin tedavi yöntemidir. Hayvan alerjisini tablet, inhalasyon spreyi, burun spreyi veya göz damlası şeklinde kortizon içeren burun spreyleri veya antihistamin içerikli ilaçlarla önlemek iyi bir çözüm değildir. Ancak hayvan alerjenine maruz kalmamanın mümkün olmadığı dönemlerde kullanmak gerekli olabilir.

Köpek ve kedi alerjenlerinin deri altına enjekte edilerek uygulanan immünoterapi ya da alerji aşısı olarak da bilinen tedaviuzun vadede iyi sonuçlar verebilir; ancak alerjiye sebep olan hayvanın alerjisi olan kişinin ev ortamından uzaklaştırılmasını gerektirir.

Önleme / Korunma

Kürklü bir hayvana karşı alerji belirtileri gösteriyorsanız ve bu durum kanıtlanmış ise size vereceğimiz ilk tavsiyemiz evcil hayvan almamanızdır. Öte yandan; hayvan kıllarının kişinin üzerindeki kıyafetlere yapışması ve bu nedenle okullarda, kreşlerde ve toplu taşıma araçlarına yayılması nedeniyle hayvan alerjenlerinden tamamen uzak durmak zordur. Evcil hayvan beslemek birçok aileye mutluluk verir. Evcil hayvan almadan önce çocuğunuzun alerji geliştirip geliştirmeyeceğini görmek için yapılan kan tahlilleri ve iğne testlerinin pek bir değeri yoktur. Alerjili ailelerde evcil hayvan alma veya almama ile ilgili kararı ailedeki yetişkinler kendileri vereceklerdir. İnsanın zamanla yakın bağ kurduğu hayvanlardan alerji nedeniyle ayrılmasının kolay olmadığını unutmayınız. Bu nedenle anne babalar çocuklarının hayvan alerjisi geliştirmesi durumunda böyle bir riski almaya istekli olup olmadıklarını düşünmelidirler.

 34 total views,  1 views today

Bir Yorum Yaz