Alerjiden Nasıl Korunuruz?

Alerjiden nasıl korunuruz?

Alerji Şikayetleri

Burun tıkanıklıkları, hapşırma, burun ve boğazda kaşıntı şikayetleriyle sıklıkla kliniğimize başvuran hastalarımızda, muayene bulguları da destekliyorsa uyguladığımız çok basit cilt testi ile alerji olup olmadığını; varsa neye karşı alerji olduğunu kısa sürede anlayabiliyoruz. Hastalarımıza şikayetlerin yoğun olduğu dönemlerde değişik tedavi kombinasyonları uyguluyoruz; fakat sürekli tedaviye bağımlı kalmamaları için gerekirse yaşamlarında köklü değişiklikler yapacakları önlemleri anlatıyoruz.

Alerjide Tanı

Uyguladığımız cilt testleriyle, solunan ve yiyecek alerjenlerini tespit edebiliyoruz. Solunan alerjenler; ev tozu akarları, polenler, çimenler, otlar, mantarlar, hayvan epiteli gibi olup yiyecek alerjenleri ise; süt, yumurta, tavuk eti, balık eti, kayısı, karabiber, domates, çilek, muz, kivi, çikolata gibi daha birçok çeşitlendirebileceğimiz besin kaynaklarını içerir. Solunan alerjenler üst solunum yollarında alerjik rinit ve astım gibi reaksiyonel hastalıklara yol açar. Özellikle bahar aylarında sıklığı artar. Ev tozu, hayvan epiteli gibi bazı alerjenlere karşı gelişen alerjik hastalıklar yıl boyu sürebilir.

Alerjenlerin Türüne Göre Korunma Yöntemleri

Akarlar (Mitelar)

Akar alerjisi en sık rastlanılan alerjilerdendir. Akarlar 3 mikron büyüklüğünde böceklerdir. İnsan cildinin döküntüleri ile beslenirler. 30-34 derece sıcaklığa ve %60-80 neme ihtiyaç duyarlar. En sık karşılaştığımız ev tozu akarları alerjisinde; yerlerin halıfleksle kaplı olmamasını, temizlenmesi zor halıların kaldırılmasını tavsiye ediyoruz. Akarlar 60 derecenin üzerinde öldüklerinden; nevresim takımlarının, yatak çarşaflarının ve yastık kılıflarının her hafta değiştirilip 60 derecede yıkanmasını tavsiye ediyoruz. Yastık ve yorganların kuş tüyü, kaz tüyü, yün ve pamuk içermemesini, elyaf olmasını öneriyoruz.

Özellikle yatak odalarında eski ansiklopedi tarzı kitapları içeren kütüphaneler bulunmamalıdır. Perdeler daha pratik ve sık yıkanabilir tarzda olmalıdır. Yine yatak odalarında birikmiş gazete ve koli gibi eşyalar bulunmamalıdır. Mobilyalar deri döşemeli tercih edilmelidir. Odalar sık sık güneşlendirilmeli, nem oranı düşük tutulmalıdır. Akarlar deri döküntülerimizle beslendikleri için çorap gibi; çıkarırken derilerimizin dökülmesini sağlayacak sıkı giysiler, başta yatak odası olmak üzere odalarda çıkarılmamalı, banyoda çıkarılıp ayaklar yıkanmalıdır.

Küf Mantarları 

Küf mantarlarının havaya karışan sporları sıklıkla karşılaştığımız bir diğer alerji nedenidir. En belirgin şikayet banyo sonrası gelen hapşırık nöbetleridir. Tahta döşemeler, duvar kağıdı, fayans araları, rutubetli duvarlar, saksı çiçekleri, bahçede ağaçlık yerler, dökülen yaprak yığınları arasında sıklıkla küf mantarlarına rastlanır. En çok ilkbahar ve sonbaharda şikayetlere neden olur. Korunmak için yaşanılan ortamdaki nemi azaltmak amacıyla sık sık havalandırmak ve evi güneşlendirmek gerekir. Evde saksı çiçek bulundurulmamalıdır. Döşemelerde olabilecek küf kaynakları bulunup engellenmelidir. Sızan yer varsa tamir edilmelidir. Klima ve nemlendirme cihazları kullanılmamalı. Çamaşırlar evde kurutulmamalıdır.

Polenler

Polenler yine en yaygın bilinen alerjenlerdendir. Özellikle sıcak, kuru ve rüzgarlı havalarda sabah saatlerinde en yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Polenler özellikle şafak vakti en yüksek konsantrasyonda olduğundan, gece yarısından sabaha kadar pencereler kapalı tutulmalıdır. Evlerin havalanması öğlen saatlerine doğru yapılmalıdır. Açık havada yürüyüş sonrası eve gelindiğinde elbiseler değiştirilip duş alınmalıdır. Duşla özellikle saçlara yapışarak eve taşınacak polenlerden arınılmış olunur. Özellikle bahar aylarında çim ve ot alerjilerinde; piknik, bahçe alanlarında dikkatli olunmalı, çimlere yatılmamalıdır. Çimler biçilirken ortamdan uzaklaşılmalıdır.

Evcil Hayvanlar

Hayvan epiteline alerjisi olanlar, ev ortamında hayvan beslememelidirler. Özellikle çocuklar açısından evcil hayvanlara karşı alerji olup olmadığı mutlaka tespit edilmelidir. Eğer alerji evcil hayvana karşı değilse, özellikle çocuklar onların sevgilerinden yoksun bırakılmamalıdır.
Bunların dışında alerji testleri ile saptayamadığımız; parfüm, oda spreyleri, deterjanlar, şampuan ve çevre kirliliği yaratan birçok maddelere karşı da alerji olabilir. Alerjisi olduğu bilinen kişiler bunlara karşı dikkatli ve keşifçi olmalıdır.

Kimyasallar

Kullanılan deterjan, parfüm gibi tüm maddeler denenerek alerjik olmadığından emin olunarak kullanılmalıdır. Daha iyi temizleyen deterjanın daha çok kimyasal içereceği unutulmamalıdır. Özellikle çocuklar için antialerjik temizleyiciler tercih edilmelidir; ayrıca daha az dozlarda kullanılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir