Alerji tedavi yöntemleri arasında, hastalığı uyaran alerjenin belirlenmesi ve ondan kaçınılması; ilaç tedavileri ile hastalık kontrolünün tam olarak sağlanması ve bireyin normal okul veya iş hayatına döndürülmesi gelmektedir. İlaç tedavileri; rahatlatıcılar ve kontrol ediciler olarak ikiye ayrılmaktadır. Rahatlatıcı nefes açan ilaçlar genellikle 4 saat etkili olup sadece belirtilerin varlığında kullanılmalı, kontrol edici ilaçlar ise en az 6 ay kullanılmalıdır.

Alerjide Tanı ve Tedavi

Kulak burun boğaz hekimi sizi tam olarak muayene etmelidir. Burun ve sinüslerinizin detaylı muayenesi alerjiye eşlik eden enfeksiyon, alerjik şikayetleri artıran ve tedaviyi zorlaştıran burun eğriliği, polip gibi hastalıklar olup olmadığı araştırılmalıdır. Gerekiyorsa alerji testleri ile neye karşı alerji olduğu belirlenmelidir.

Hekiminiz bunlardan hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar verecektir. Tedavi, aynı zamanda uygun çevre kontrolünü de içerir. Uygun hikaye ve muayene sonucu hangi maddelere karşı alerji olduğunu tespit için testlerin yapılıp yapılmaması gerektiğine karar verecektir.

Havayolu ile geçen alerjenlerin tedavisinde temel prensip bunlardan uzak durmak; mümkün olmuyorsa ilaç tedavisine başlamaktır. Alerji tedavisi için değişik ilaç grupları mevcuttur.

En İdeal Tedavi Alerjen Maddelerden Uzaklaşmaktır

 • Ev temizlerken veya otlarla uğraşırken maske takılmalıdır.
 • Havalandırma varsa hava filtreleri sık değiştirilmeli ve hava temizleyicisi kullanılmalıdır.
 • Ağır polen mevsiminde kapı ve pencereler mümkün olduğunca kapalı tutulmalıdır.
 • Ev içinde bitki ve alerjik hayvan bulunmamalıdır.
 • Yün ve kuş tüyü battaniyeler, yastıklar, elbiseler kullanılmamalıdır.
 • Sentetik, anti-alerjen çarşaf ve nevresimler kullanılmalıdır.
 • Genel sağlığa özen gösterilmeli, sık egzersiz yapılmalıdır.
 • Sigara ve dumandan uzak olunmalıdır.
 • Karbonhidratı düşük ve vitaminli yiyeceklerle (özellikle vitamin-C) dengeli beslenilmelidir.
 • Kışın evdeki hava ısınmanın etkisiyle oldukça kuru olduğu için nemlendirici cihazlar faydalıdır. Nemlendiriciler üzerinde mantar üreyebileceği için dikkat edilmelidir.
 • Çamaşırlar kurutma makinasında kurtulmalıdır.
 • Hava kirliliği olan şehirlerde özellikle güneş battıktan sonra ev havalandırılmamalıdır.
 • Ev temizlik ürünlerinin antialerjen olmasına özen gösterilmelidir.
 • Parfüm, deodorant, çamaşır yumuşatıcı ve oda parfümü gibi ürünler kullanılmamalıdır.

Mevsimsel Alerji Tedavisi

Mevsimsel alerjiler kısa süreli tedaviler ile çözülebilir. Genellikle bahar aylarında polen ve küf sporlarının yaptığı hassasiyet neticesinde solunum sistemi, göz ve deride görülen alerjiler mevsimsel alerji olarak nitelendirilir. Burunda sürekli nezle belirtileri, göz kaşıntıları, öksürük, hırıltı ve solunum sıkıntısı bahar başlangıcında görülebilir. Alerji yapan etken saptanır ve bu sadece belli aylarda ortaya çıkan bir etken ise hasta sadece o aylar içinde tedavi edilebilir. Ancak mevsimsel alerjileri olan hastaların aynı zamanda bütün yıl devam eden ev tozu akarı gibi alerjenlere de hassasiyeti olabilir bu durumda “alerji tedavisi” başka şekilde düzenlenmelidir.

Burun Alerjisi Tedavisi

Burun alerjisi tedavisinde ağızdan alınan antihistaminikler yanısıra buruna doğrudan sıkılan yerel etkili spray veya damlalar da kullanılmaktadır. Polen alerjisi olan bireylerde bahar aylarında dışardan gelince burunu suyla iyice yıkamak en basit ve etkili önlemdir. Ayrıca alerjik rinit olan kişilerin sigara dumanına maruz kalmasının alerjiyi artırdığı bilinmektedir.

Astım Alerji Tedavisi

Astım-Alerji tedavisi tetikleyici allerjenlerin saptanması ve uzaklaştırılması ile hastalığı kontrol altına alacak solunum yolundan verilen ilaçların düzenli kullanılması ile sağlanır.

Gebelikte Alerji Tedavisi

Gebelikte alerji tedavisi dikkatle yapılmalıdır çünkü ilaçların doğacak bebeğe de etkisi olabilir. Hamilelikte bağışıklık sisteminde değişiklikler olduğundan alerjiler sık olarak yaklaşık hamilelerin dörtte birinde görülür. Eskiden alerjik olmayan bireylerde bile hamilelik alerji belirtileri getirebilir. Hamile olmadan alerjisi olanlar zaten kullandıkları ilaçların bebeğe olabilecek etkisini hekimlerine danışmalıdırlar. Antihistaminiklerin çoğu güvenli olarak bilinmesine rağmen anne adayında uyku ve yorgunluk yapabilir, hekime danışmalıdır. Dekonjestan içeren ilaçlar hamilelikte güvenli değildir özellikle ilk üç ay içinde kullanılmamalıdır.

Polen Alerji Tedavisi

Polen alerji tedavisi ilk önce polenden korunma ile başlar. Polen sayısının yüksek olduğu günlerde camları kapatmalı ve dışarıya özellikle erken sabah saatleri çıkmamalıdır. Dışarıya çıkıldığında teması en aza indirmek için güneş gözlüğü takmalı, çamaşırlar dışarıda kurutulmamalıdır.

Alerji Aşısı

Alerji aşısı diye halk arasında söylenen tedavi genellikle eski yıllarda uygulanmış olan “immunoterapi” yöntemine verilen isimdir. 1980’ler öncesinde alerjinin insan vücudunu dışardan etkileyen bir organik madde ile oluştuğu inancı ve bilgisi hakimdi. Vücudun bu alerjene karşı olan aşırı duyarlılığının kaybedilmesi için yavaş yavaş artan dozda alerjen içeren enjeksiyonlar uygulanırdı. Genetik biliminin gelişmesi ve soluk borularından alınan biyopsi örneklerinin incelenmesi ile aslında alerjinin genlerimiz ile belirlenen bir özellik ve alerjenlerin de sadece tetikleyici olduğu anlaşıldı. Üstelik belli bir alerjene alerjisi olan bireyler de hava kirliliği, egzersiz ve sigara dumanına da tepki göstermekteydi. Temel mekanizma soluk borularının aşırı duyarlılığı idi.

Bu aşırı duyarlılığı tamir edebilen ilaçların keşfi ve uygulanması 1980’lerden sonra tedaviye tamamen bir başka boyut kazandırdı. Aşırı duyarlılığın düzelmesinden sonra aynı tetik çekiciler eski etkilerini göstermemekteydi. Günümüzde ağızdan verilen aşı tedavileri konusunda çalışmalar yapılmakta ise de ana kitaplar ve tedavi rehberleri astım ve bronşit tedavisinde ilaç tedavisini önermektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir