Hastalıkların temelinde alerji yatıyor olabilir!

Alerjik rinit

Kış mevsimiyle birlikte sık sık ÜSYE (üst solunum yolları enfeksiyonu), sinüzit ve kulak enfeksiyonlarına rastlıyoruz. Bunların birçoğunun temelinde yıl boyu süren (perennial) alerji yatmaktadır.

Modern dünyanın alerjik yan etkilerine günümüzde oldukça fazla rastlanmaktadır. Duvardan duvara halı kaplı evler, evcil hayvanlar, özellikle tüylü oyuncaklar, eski kitapların bulunduğu kütüphaneler, bazı aksesuarlar, pamuk ve yün eşyalar, giysiler, evde yetiştirilen bitkiler, bizler için birer alerjik ortam yaratırlar.

Birçok kulak burun boğaz hastalığı, eğer hasta alerjik ise; teşhis edilip önlemler alınmadığı sürece iyileşmeyecektir. Örneğin; sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları, burun tıkanıklıkları, sinüzitler, burun polipleri, kulak enfeksiyonları, işitme kayıpları, geniz eti enfeksiyonları, bademcik enfeksiyonları gibi birçok durum; eğer alerjik bir nedene dayanıyorsa ve gözden kaçmışsa, verilen tıbbi tedavi veya yapılan operasyonlarla düzelmeyecektir. Kısmi bir iyileşme olsa bile kısa süre sonra tekrar edecektir.

Son zamanlarda ilginç durumlarla karşılaşıyoruz. Örneğin; ardı ardına 3 kez burun polipleri nedeniyle operasyon geçiren hastanın, alerjisi olacağı düşünülmemiş. Yaptığımız cilt testinde, ileri derecede ev tozlarına ve mantarlara karşı alerji tespit ettik. Yapılan öneriler ve tedavilerle, hastanın polipleri hızla gerilemeye başladı. Yine enfeksiyon ve işitme kaybı nedeniyle kulaklarına tüp takma operasyonu önerilen birçok hastamızda alerji tespit edildi. Bu tespitten yola çıkarak önlemler alınınca, iyileşme periyotuna girildi ve operasyona gerek kalmadı. Tüm tedavilere rağmen öksürüğü kesilmeyen çocuk hastamızın, sadece yastığını değiştirerek bile rahatlaması sağlandı.

Sürekli veya sık sık hastalanan kişilerde alerji olabileceği unutulmamalıdır. Basit bir cilt testi ile nelere karşı alerjimiz olduğu tespit edilebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda; ev, okul, çalışılan iş yeri, tespit edilen alerjen konusunda iyice denetlenmeli ve bunlar mümkün olduğunca ortamdan elimine edilmelidir. Verilecek destek tedavileriyle de hastalar rahatlatılabilir. Tüm bunlara rağmen, operasyon yine gerekebilir. Gereken ön tedbir ve medikal tedavi sonrası operasyon uygulandığında sonuçlar çok daha iyi olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir