Öksürük Nedir?

Öksürük; akciğerleri yabancı cisimlerden koruyan ve hava yollarında oluşan salgıların atılmasını sağlayan fizyolojik bir reflekstir. 3 haftadan daha uzun sürdüğünde kronikleşmeden bahsedilebilir. Öksürüğün süresi, balgamın eşlik edip etmediği, balgamın niteliği, karakteri, günün saatleri ile ilişkisi, kullanılan ilaçlar, sigara kullanımı hastalığın tespiti ve tedavide önem taşır.

Geçmeyen Öksürük ve Hava Kirliliği

Son zamanlarda gerek çocuklar, gerekse erişkin hastalar geçmeyen öksürük şikayetiyle sıklıkla bize başvurmaktadır. Havaların soğuması kadar, son yıllarda görülen hava kirliliği de bunun en büyük nedenlerindendir. Özellikle alerjik yapıdaki hastalar daha çok etkilenmektedir.

Geçmeyen Öksürüğün Diğer Nedenleri

Üst solunum yolu enfeksiyonları; özellikle soğuk algınlığı akut öksürüğün en sık sebebidir. Fakat astım, pnömoni gibi bazı hastalıklarda da akut öksürük olabilir, ayırt edilmelidir.

Kronik, yani 3 haftadan fazla süren öksürük; sigara içenlerde, alerjik yapılı kişilerde, hava kirliliğinde daha sık görülür.  Son yıllarda yaygın görülme nedenlerinden biri de hava kirliliğidir. Tedaviye rağmen şikayetleri düzelmeyen hastaların kirliliğin arttığı saatlerde mümkünse dışarı çıkmamalarını, evlerini havalandırmamalarını tavsiye etmekteyiz.

Geniz akıntısı; kronik öksürüğün en sık nedenlerindendir. Akıntı üst solunum yollarında öksürük refleksini uyandırır. Geniz akıntısının en sık nedenleri; sinüzit, allerjik rinit, enfeksiyon sonrası rinit ve çevresel iritanlardır. En sık yakınma boğazda akıntı ve sık boğaz temizleme gereksinimidir. Tedavisinde ilaçlar yanında kirli havaya dikkat etmek sonuç verecektir.

Midenin asitli içeriğinin, öğürme ve kusma olmaksızın boğaza kaçışı olarak tanımlanan reflüde de kronik öksürük görülme oranı %67’dir. Ayrıca ses kısıklığı boğazda ağrı, yanma şikayetleri de olabilir. Tedavisinde ilaç yanında diyet gözden geçirilmelidir.

Kronik öksürüğün diğer nedenleri arasında %5 oranında kronik bronşit vardır. Nedeni başta sigara olmak üzere yine iritan maddelerdir. Öksürük sabah kalkınca artar ve balgamlıdır.

Ayrıca Akciğer kanserleri de %2 oranında kronik öksürük nedeni olabilir. Özellikle sigara içenlerde geçmeyen öksürüklerde diğer nedenler ekarte edilirken, akciğerler dikkate alınmalıdır. Yine tüberküloz da akıldan çıkarılmamalıdır.

Nedeni Belli Olmayan Uzun Süren Öksürük

Belirgin bir neden olmaksızın uzun süren öksürük, özellikle kuru ve tekrarlayıcı ise; viral enfeksiyona bağlı veya astımın belirtisi olabilir. Astımın sadece öksürükle seyreden tipinin bir kısmında daha sonra klasik astım semptomları yerleşebilir. Öksürük özellikle gece daha belirgindir, egzersiz, soğuk hava, viral solunum yolu enfeksiyonları ile artar. Ailede alerji öyküsüne rastlanabilir. Bu hastalarda tedavide çevre faktörleri çok önem taşır. Kirli hava yanında ev ve iş ortamı, çocuklarda kreş ve okul ortamı sorgulanmalıdır. Ortamdaki ev tozu, mantar, oda spreyleri, parfümler, kimyasal temizlik maddeleri tek tek gözden geçirilmelidir.

Çok Yönlü Muayenenin Önemi

Sonuç olarak öksürüklerin büyük bölümünde irritasyon ana nedendir. Enfeksiyonlarda da irritanlar solunum mukozasının direncini düşürerek indirekt etkili olmaktadır. Son yıllarda çok sık karşılaştığımız geçmeyen kronik öksürüklerde iyi bir sorgulama sonrası, kulak burun boğaz ve dahiliye yönünden detaylı muayenesi sonrası; sinüsler, solunum sistemi değerlendirilmeli, alerji açısından cilt testleri yapılmalıdır.

 112 total views,  1 views today

Bir Yorum Yaz