Bahar Geliyor, alerjiye dikkat!

Baharda alerji

Toplumda Alerjide Artış

Son günlerde alerji hastalarında bir hayli artma görüyoruz. Baharın gelişi bunda etken olmakla birlikte; artan inşaat sayısının da etkili olduğu kaçınılmazdır. Nüfus ve trafik yoğunluğunun artması, yaygınlaşan yol bakımı ve tamiratlar, kirliliği artırarak alerjik etkenlerin artmasına katkıda bulunuyor.

Günümüzde toplumda alerji %20 oranında olup sıklık gittikçe artmaktadır. İlkel toplumlarda alerji hiç görülmezken, gelişmiş toplumlarda sıklık artmaktadır. Toplumların gelişmesine paralel iyileştirilmiş çevre koşulları, daha küçük aile yapıları, modern mimari tasarımları alerjik hastalıkların artmasında etken olmuştur. Binlerce alerjen madde tanımlanmasına karşın en sık alerjenler polenler, hayvan tüyleri, ev tozu, küf mantarları ve gıdalardır.

Alerjik Rinit

Alerjik rinit en sık görülen alerjik hastalıklardan olup yıl boyu süren nezle veya mevsimsel (saman nezlesi) şeklinde kendini gösterebilir. Kalıtsal faktörler alerjide önemlidir. Anne babadan biri alerjik olduğunda çocuğun alerjik olma ihtimali %30, anne babanın her ikisinin alerjik olduğu durumlarda çocuğun alerjik olma ihtimali %50’dir. Alerji herhangi bir yaşta başlayabilmesine rağmen daha çok genç yaşlarda olur. Çocukluk yaşlarında da sıklıkla görülür. Özellikle çocuklarda alerjik rinit, %30 oranında astım ile birlikte görülebilir.

Hapşırma, burun tıkanıklığı, sulu ve bolca burun akıntısı, burunda, damakta kaşıntı, ağız açık soluma, diş gelişiminde bozulma, göz altlarında koyu çizgiler, duymada azalma, gözlerde kızarma gibi birçok belirtilerle kendini gösterir.

Alerjik rinit; kronik burun tıkanıklıklarına yol açarak sıklıkla uyku bozuklukları, koku almada bozukluk, sinüzit, burun polipleri, diş gelişiminde ve damak yapısında bozulma, astım atakları ve orta kulak problemlerine sebep olabilir. Özellikle çocuğun tam gelişme döneminde alerji ve buna bağlı komplikasyonlar mutlaka fark edilmeli ve tedavisi yapılmalıdır.

Alerji Tanısı, Korunma ve Tedavi

Günümüzde alerji tanısı; şikayetler, deri testleri ve Ig E ölçümü ile çoğu zaman kolayca konulur. Artık modern, daha az zaman alan cilt testleri yaygınlaşmıştır. Tanı konulduktan sonra tedavide en iyi yöntem alerjenden korunmakdır. Ev tozlarına karşı alınabilecek önlemler, duvardan duvara halı varsa kaldırma, kuş tüyü, kaz tüyü, yün, pamuk yastık, yatak yerine sentetik olanları tercih etme, yatak takımlarını her hafta en az 60 derecede yıkama, çocukların tüylü oyuncaklarını kaldırma gibi birçok önlemler alınabilir. Polen mevsiminde rüzgarlı havalarda dışarı çıkmama, maske kullanma, açık hava aktivitelerinden sonra duş alma ve kıyafetleri değiştirme, evde ve arabada hava temizleyici filtreler kullanma, evde hayvan varsa uzaklaştırma, mantarlar için rutubetli ortamları kaldırma gibi daha birçok önlem sayılabilir. Alerjik rinitte, tüm bu korunmalara rağmen birçok durumda tedavi gerekebilir. Tedavi çoğu zaman uzun süreli ve yakın doktor takibi gerektirir. Tedavi sırasında polip oluşumu, alerjik şikayetleri artıran deviasyon, burun içi etlerinde aşırı şişlik gibi kalıcı ve gerilemeyen sorunlar cerrahi ile tedavi gerektirebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir