Hayatımızdaki Kimyasallar

Hayatımızdaki kimyasalların oluşturduğu alerji yükü

Astıma ve alerjik rinite neden olan uyaranların başında kimyasal madde buharı ve sigara gelir. Astımlı erişkinler çamaşır suyu, parfüm gibi sık kullanılan kimyasallarla şikayetlerinin arttığını rahatça ifade edebilirken çocuklarınkini genelde fark edemezler. Kimyasal maddeler çocukların çevresinden uzaklaştırıldığında astım hastalığı büyük oranda azalır.

Kimyasallar Nerelerde Karşımıza Çıkıyor?

Ne yazık ki; hemen hemen her yerde kimyasallara maruz kalmaktayız. Soluduğumuz havadaki kirliliği ev içi ve ev dışı diye ikiye ayıracak olursak; ikisinin farklı kimyasallarla etki ettiğini görürüz. Modern evlerin inşası ve döşenmesi sırasında kullanılan malzemeler; yapıştırıcılar, halılar, boyalar, PVC pencereler, mobilyalar, tekstil ürünleri; temizlik malzemeleri ve oda spreyi, parfüm, saç spreyi gibi kişisel bakım ürünleri biz farkında olmadan soluduğumuz havaya zararlı kimyasal maddeler salmaktadır. Bu kimyasallara maruz kalmak alerjisi olsun ya da olmasın birçok çocuk ve erişkinde hava yolu hassasiyeti yaratmaktadır. Bu maddelere farkına varacak ölçüde fazla maruz kalmak ister istemez astım alevlenmesini de beraberinde getirecektir.

Özellikle okul ve yuva ortamında normalden daha sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklar, bu enfeksiyonlar sırasında bir de kimyasal buharına maruz kalırlarsa atak kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle okullarda hijyen nedeniyle çamaşır suyu, kolonya, anti-bakteriyel el temizleme jeli gibi malzemelerin kullanılması birçok astımlı çocuk için kabus niteliğindedir. Bu maddeleri soluduğu anda nefes darlığı yaşayan çocuk, çoğu kez günü revirde tamamlamak zorunda kalmaktadır. Benzer şekilde; okullarda el işi çalışmaları sırasında kullanılan kokulu yapıştırıcılar astımı olan çocuklar için tehlike oluşturmaktadır. Son zamanlarda okul çağında alerjik bronşit /astımı olan çocuk sayısındaki artış birçok okulda kokusuz yapıştırıcıların kullanımını gündeme getirmiştir.

Kapalı ortamlardaki havanın temiz kokmasını sağladığı düşünülen oda ve araba spreyleri de bu açıdan ayrı bir tehlikedir. Temizlendiği düşünülen hava aslında kimyasal buharı ile dolmuştur. Bu durum astımlı çocukların çoğu zaman arabaya bindiklerinde sıkışmaları ile sonuçlanır.

Çamaşırların yıkanması sırasında kullanılan yumuşatıcılar kurutma işlemi açık havada yapıldığında sorun yaratmazken; kışın ev içinde kalorifer petekleri üzerinde veya evin ayrı bir odasında çamaşır kurutmayı seçen ailelerde kısa sürede ev havası yumuşatıcı buharı ile dolar. Çoğu birey için normal sayılan, hatta güzel koktuğu düşünülen bu buhar astımlılar için en güçlü atak tetikleyicisidir.

Son olarak çağımızda ve ülkemizde uzak durmakta en çok zorlandığımız astım atağı tetikleyicisi yanan sigara vb. tütün ürünlerinden açığa çıkan kimyasallardır. Sigara dumanı kapalı alanlarda başka bir odada hatta balkonda içilse bile tüm ev havasına yayılan ciddi bir tehlikedir. Birçok anne baba ev dışında sigara içtiğini iddia etse bile çocuklarının bu kimyasal maddelere maruz kalmasına engel olamazlar. Aktif ya da pasif sigara içiciliği ağır astımın en önde gelen nedenlerinden biridir.

Sonuç olarak modern yaşamın getirdiği kimyasallar farkında olsak da olmasak da hayatımızın birçok alanına girmiş durumdadır. Sağlıklı bireyler için bile risk oluşturan bu maddeleri tanımak hayatımızdan biraz da olsa uzaklaştırmak için gereklidir.

Ne Yapmalıyız?

  • Ev inşasında mümkün olduğunca ahşap malzeme kullanılması
  • Boya ve yapıştırıcılarda su bazlı kokusuz malzemelerin seçilmesi
  • Evlerde boydan boya halı kaplama tercih edilmemesi
  • Ev temizliğinde doğal sabun kullanılması veya kimyasal sıvı temizleyicilerin kokmayacak şekilde az kullanılması
  • Hijyen için çamaşır suyu kullanılmaması
  • Çamaşırların ev içinde kurutulmaması (ev dışında veya kurutucularda kurutulması)
  • Oda ve araba parfümleri kullanılmaması
  • Ev içinde parfüm ve saç spreyi sıkılmaması
  • Ev içinde hiçbir odada sigara vb. tütün ürünlerinin tüketilmemesi
  • Tadilatlar sırasında mümkünse evde ikamet edilmemesi veya çocuğun uzaklaştırılması.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir