Uyku apnesi olan kişilerin sosyal hayatı gibi cinsel hayatı da olumsuz yönde etkilenmektedir. Aile içerisindeki ilişkilerin negatif etkilendiği uyku apnesi, beraberinde birçok sorunu da getirdiği için yaşam kalitesini düşürür.

Uyku apnesinin horlamaya neden olması, beraber uyuduğu kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Gürültüyle uyuyamayan kişiler için sorun haline gelen bu durum tedavi edilmezse ayrılığa kadar gitmektedir.

Horlama, çiftleri birbirinden uzaklaştıran bir problem olarak bilinmektedir. Birbirinden fiziksel olarak uzaklaşan çiftler, bu sorunları çözemedikleri takdirde cinsel hayatlarını da sonlandırmayı tercih etmektedir.

Uyku apnesi, horlamanın yanı sıra birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Hastalığa bağlı gelişen yüksek tansiyon ve kalpte ritm bozuklukları gibi rahatsızlıklar kişide başlamışsa; bu durum bireylerin zamanla cinsel isteğini azaltabilir. Tansiyon hastaları ilaç kullansalar da kan basınçlarının düzenlenmesi mümkün olmayabilir. Uyku apne tedavisi ile tansiyon düzenli hale gelir ve ilaç kullanımı azalır. Tansiyonun normale dönmesi ile cinsel yaşam da eski seyrine dönebilir.

Tüm bu sorunlar kişinin cinsel hayatı gibi sosyal hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir. İyi bir uyku çekmek, vücudun ve zihnin yeterince dinlenmesi sağlıklı bir hayat için oldukça önemlidir. İnsan bedeni, uyku esnasında dinlenmektedir. Yeterince dinlenemeyen kişide zamanla çeşitli rahatsızlıklar meydana çıkar. Sürekli yorgun olan ve baş ağrılarıyla uyanan kişinin iş, aile ve sosyal hayatı bu durumdan etkilenir.

 155 total views

Bir Yorum Yaz