Sabahları yataktan sanki hiç uyumamış gibi kalkıyorsanız, gün içinde iş ya da okuldan kaçıp uyuma isteğiniz varsa, çevrenize ve yaşananlara konsantre olamayacak kadar yorgun hissediyorsanız hem uyku hem de beslenme kalitenizi gözden geçirmenin vakti gelmiş demektir. Geceleri deliksiz uyuduğunuzu düşünseniz de uyku sırasında sizin fark etmediğiniz nefes alma güçlükleri yaşıyor olabilirsiniz. Bu tip nefes duraklamaları sık sık uyanmanıza ve uyku sırasında boğulma hissine sebep olabilir.

Kaliteli uyku için beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Akşam yemeği saatini doğru planlamak önemlidir; en ideal saat 18:00 olmakla beraber pek çok çalışan kişi için bu saatte evde olmak mümkün olmayabilir. Şayet akşam yemeği saatiniz 19:00 sonrası ise; protein ve yağdan zengin et, balık, peynir ve karbonhidrattan zengin yiyecekler yerine; sebze yemeklerini, bol yeşillikli mevsim salatalarını, protein olarak da beraberinde yoğurt, cacık, kefir gibi besinleri tercih edin. Beyaz ekmeği hayatınızdan çıkartmanız da bir diğer önemli faktördür. Lif içerikli ekmek çeşitleri tercih etmeli; ancak akşam saatlerinde 1 dilimden fazla ekmek tüketmemeye gayret etmelisiniz.

Özellikle akşam saatlerinde; kafeinli içecekler, çikolata, beyaz ekmek, beyaz pirinç, bol şekerli tatlılar, şekerler, rafine yiyecekler, sigara ve alkolden kaçının. Bazı besinlerin vücutta yorgunluk hissini tetiklediği, çıkardıkları maddeler ile solunumu zorlaştırdığı, uyku düzenini bozduğu bilinen bir gerçektir. Bu besinleri beslenmenizde sınırlı miktarda bulundurmanız tedaviniz açısından önemlidir.

Ayrıca vücudun antioksidan savunma sistemini geliştirmeye yönelik beslenme planınızla vücudunuzu rahatlatabilir, sağlıklı uykuya hazırlayabilirsiniz. Akşam yemek saatinizi uykudan en az 4 saat önce ve ağır olmayacak şekilde planlamanız çok önemlidir. Ara öğün ihtiyacı duyuyorsanız; uykudan en az 1,5-2 saat önce süt, yoğurt, kefir gibi hafif ve faydalı besinleri tercih etmeniz ve gün içinde yeterli miktarda su tüketmeniz önemli ve faydalıdır.

Obezitenin pek çok hastalığa ve sendroma yol açabileceği çalışmalarla kanıtlandı. Tüm dünyanın ve sağlık örgütlerinin kabul ettiği gerçek şu ki; dünyanın en hızlı yayılan hastalığı obezite. Yapılan bir çalışmada, uyku apnesi olan her 4 kişiden 3’ünde fazla kilo problemi olduğu gösterilmiştir. Obezitenin yanında uyku apnesine eşlik eden en önemli problem kalp damar hastalıkları ve hipertansiyondur.

Uyku apnesi ve uyku bozukluğu yakınmalarını ortadan kaldırmanın olmazsa olmazı beslenme ve yaşam tarzı değişikliğidir. Vücut ağırlığınızı ve yağ oranınızı sağlıklı ve ideal olana getirmek, uyku bozukluklarınızın önemli ölçüde azalmasını sağlar. Size uygun hazırlanmış sağlıklı bir diyet ve uygun egzersiz programı ile bunu başarabilirsiniz. Vücut kas kütlenizi korumak ya da artırmak ve yağ oranınızı azaltmak diyetinizin hedefi olmalıdır. Bu nedenle hızlı değil sağlıklı kilo kayıplarını hedeflemelisiniz.

 98 total views

Bir Yorum Yaz