Uyuduğunuz ortamın sıcaklık, nem oranı ve ortamda bulunan havanın hareket hızı iyi uyuyabilmeniz açısından oldukça önemlidir. Rahat uykuya dalabilmek, daha kesintisiz ve kaliteli uyuyabilmek için yatak odanızın gerekli ısıda olması gerekir. Çünkü, doğru ortam sıcaklığı uykunuzun kalitesini önemli derecede etkiler.

Çok sıcak veya çok soğuk bir oda iyi uyuma için engel teşkil eden bir durumdur. Genellikle herkes hafif serin bir ortamda uyumayı tercih eder. İyi bir uyku için yaklaşık 18-19° aralığında bir sıcaklık yeterlidir. Daha fazla olduğunda üst solunum yolları mukozası fonksiyonu bozulur. Tedavi edilmezse de uyku apnesine kadar varan sonuçlara sebep olur.

12-13° sıcaklıktaki bir oda ise; uykuya dalmak için çok soğuktur.

Yaşlı insanlar, bebekler ve çocuklar daha ılık bir ortama ihtiyaç duyabilirler. Yatak odasında sıcaklığı ölçen bir termometre bulundurarak odanın aşırı soğuk veya aşırı sıcak hale gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Diğer önemli bir faktörde ortamın nem oranıdır. Ortamdaki ideal nem oranı %50’dir. Bundan daha azı kuruluktan kaynaklı; daha fazlası mantardan (küften) kaynaklı alerji semptomlarına neden olur. Bu durum da yine uyku apnesini tetikleyecektir.

Ortamda bulunan hava aşırı durgun veya aşırı hareketli olmamalıdır. Yatak odamızda hava akımı çok yavaşsa veya çok hızlıysa uykumuz olumsuz etkilenebilir.

Uyurken yatak odasının kapısını kapalı tutmak içeride karbonmonoksit birikmesine sebep olarak hava kalitesini düşürebilir. Aşırı hızlı hava akımından dolayı cereyanda kalmak ise; termal konforu bozarak uyumayı zorlaştırabileceği gibi sağlık problemlerine de sebep olabilir. Çünkü sağlıklı bir uyku ortamı için oda sıcaklığının da yeri büyük ölçüde önemlidir.

 118 total views

Bir Yorum Yaz