Boyunda şişlik vakalarında kitlelerin yapısı ve kaynaklandığı organların tespiti detaylı muayene ve tetkikle mümkündür.

Boyun şişliklerine rastladığımız zaman; öncelikle ne zaman başladığı, birlikte geçirilen bir hastalık olup olmadığı, zayıflama, terleme, iştahsızlık olup olmadığı gibi bilgileri sorgulamak gerekir. Hasta ileri yaşta ise sigara ve alkol kullanımı mutlaka sorgulanmalıdır.

Hastanın KBB muayenesinde şişliğin yeri, büyüklüğü, sayısı, sertliği, hareket etmesi önemlidir. Ayrıca bu şişlikler burun ve sinüsler dahil, ağız boşluğu, dil, dudak, geniz, yutak, gırtlak, yemek borusu gibi tüm baş ve boyun organlarından kaynaklanabilir. Bunun için baş ve boyundaki tüm bu organların detaylı muayenesi gereklidir. Eğer şüphemizi çeken bir durum varsa oraya odaklanılır.

Hastanın boynundaki beze iki haftadan daha uzun bir süre mevcutsa, gittikçe büyüyorsa, ağrılı ise, paket veya zincir gibi birçoğu bir arada ise, hasta orta ve ileri yaşta ise, sigara, alkol gibi alışkanlıkları varsa mutlaka baş ve boyun organları detaylı muayene edilmelidir. Şüpheli bir durumda tetkik yapılmalıdır.

Bu bezeler ilk görüldüğünde hemen biyopsi yapılmasını uygun bulmamaktayız. Öncelikle tüm detaylı muayene ve tetkikler yapılmalı, kaynaklandığı organ tespit edilmeli; eğer bulunamıyor ise en sonunda tanısal amaçlı biyopsi yapılmalıdır. Bu biyopsileri çoğu zaman ele gelen bezeden değil; kaynaklandığından şüphe ettiğimiz organdan yapmaktayız.

Sonuçta tanısı konulursa cerrahi veya medikal tedavisini yapmaktayız, fakat boyun kitlesinin birçok durumda tehlikesiz olduğuna kanaat getirirsek sadece takip edilmesini yeterli görmekteyiz.

 16 total views,  1 views today

Bir Yorum Yaz