Boyunda bezeler çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, altındaki neden iyi tetkik edilmeli, şüpheli durumda biyopsi yapılmalıdır.

Bezelerin Yerlerinin Önemi

Bezelerin yeri bize nereden kaynaklandığı hakkında da bilgi verir. Mesela boynun arka üst tarafında olan küçük bezeler, daha çok saçlı derideki yaralardan kaynaklanır. En çok korkarak gelinen çocuk hasta bulgularındandır. Boynun yan ve üst bölümünde olanlar ise; çocuklarda bademcik enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Hasta; erkek orta veya ileri yaşta ise ve sigara kullanıyorsa bu bölge bezeleri tümör belirtisi de olabilir. Sonuçta biz boynun her bölümünde bezelere sıklıkla rastlamaktayız. Bunlar birçok defa tümöral hastalıkların belirtisi olmaktadır. Burun, geniz, sinüsler, ağız boşluğu, dil, dudaklar, yutak, gırtlak, yemek borusu tümörleri boyunda bezelere sıklıkla neden olmaktadır.

Tanı ve Tedavi

Hastanın boynundaki beze iki haftadan daha uzun bir süre mevcutsa, gittikçe büyüyorsa, ağrılı ise, paket veya zincir gibi birçoğu bir arada ise, hasta orta ve ileri yaşta ise, sigara, alkol gibi alışkanlıkları varsa mutlaka baş ve boyun organları detaylı muayene edilmelidir. Şüpheli bir durumda tetkik yapılmalıdır.

Boyunda bezeler ve kanser ilişkisi

Bu bezeler ilk görüldüğünde hemen biyopsi yapılmasını uygun bulmamaktayız. Öncelikle tüm detaylı muayene ve tetkikler yapılmalı, kaynaklandığı organ tespit edilmeli; eğer bulunamıyor ise en sonunda tanısal amaçlı biyopsi yapılmalıdır. Bu biyopsileri çoğu zaman ele gelen bezeden değil; kaynaklandığından şüphe ettiğimiz organdan yapmaktayız. Sonuçta tanısı konulursa cerrahi veya medikal tedavisini yapmaktayız; fakat birçok durumda tehlikesiz olduğuna kanaat getirirsek sadece takip edilmesini yeterli görmekteyiz.

 14 total views,  1 views today

Bir Yorum Yaz