Çocukta Horlama-Uykuda tıkanma ve okul başarısı

,

Uykuda horlama ve birlikte olan nefes kesilmeleri (apne); genellikle orta ve ileri yaşlarda görülen, uyku kalitesini bozan, günlük performansı düşüren, tedavi edilmesi gereken bir bulgudur.

Uykuda horlama ve birlikte olan nefes kesilmeleri (apne); genellikle orta ve ileri yaşlarda görülen, uyku kalitesini bozan, günlük performansı düşüren, tedavi edilmesi gereken bir bulgudur. Genellikle kilolu, kısa boyunlu erkeklerde daha sık görülür. Yaşla birlikte artar. Burun ve boğaz problemleri başta olmak üzere birçok nedeni olabilir. Yapılan polisomnografik ölçümlerle şiddeti belirlenip medikal veya cerrahi tedavisi şarttır.

Çocuklardaki Horlama Erişkinlerden Daha Önemli Olabilir

Çocuklarda ise; horlama ve nefes kesilmeleri sık rastlanılan, aileleri huzursuz eden bir problemdir. Bu tür çocuklarda ayrıca sık sık uykudan uyanma, huzursuz uyuma, kabus görme, gece yatağını ıslatma, terleme, sabah dinlenemeden uyanma, gece uykuda yürüme birlikte rastlanabilir. Aynı zamanda gündüzleri ağızdan soluma vardır. Aşırı uykululuk, baş ağrıları, okul başarılarında düşme, davranış bozuklukları, hırçınlık, disipline edilememe, büyüme ve gelişme gerilikleri, konuşma bozuklukları sıklıkla görülebilir.

Çocuklarda durum biraz daha farklı ele alınmalıdır. Çocuklarda nefes kesilmeleri sayısı erişkinlerdeki gibi belli sayılarda olması beklenmez. Gece boyunca oluşan birkaç nefes kesilmesi dahi önemli kabul edilir. Ayrıca horlayan çocuk mutlaka iyi izlenmelidir.

Genellikle geniz eti ve büyük bademcikler horlamaya neden olur. Bu çocukların dikkatli bir kulak burun boğaz muayenesi gerekir. Son yıllarda bademcik ve geniz eti ameliyatı endikasyonları değişmiştir. Artık sık bademcik enfeksiyonu geçirmek çocuğun mutlaka ameliyat olmasını gerektirmemektedir. Ama yeme içmesini zorlaştıran, konuşmasını değiştiren, geceleri horlamaya ve nefes kesilmelerine neden olan iri bademcik ve geniz eti problemleri; çocuklarda sık enfeksiyon olmasa dahi mutlaka ameliyat edilmesini gerektirir. Çocukların operasyon sonrası fizik ve mental olarak gelişimleri hızlandığı gibi uyku sırasında da risk kalkar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir