Burun estetiği ameliyatı neden nasıl yapılır? Estetik burun, neden burun içi problemleriyle birlikte çözümlenmelidir? İdeal estetik burun nedir? Estetik burun ameliyatı ne zaman yapılır?

Estetik ve Fonksiyonel Burun

Burnun fonksiyonel cerrahisi ortadaki bölmenin (septum) eğriliğinin düzeltilmesi, yan duvardaki burun etlerinin (konka) küçültülmesi, burun tüneli darlıklarının (nazal valv sorunları) giderilmesi, burun orta bölmedeki deliğin (septum perforasyonu) tamiri, endoskopik sinüs cerrahisi gibi müdahaleleri içerir.

Burun ve Yüzdeki Bütünlük

Burun yüzde belirleyici bir organ olduğundan, şekil bozuklukları ve yüz ile orantısızlığında estetik sorunlarla karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman burundaki şekil bozuklukları burun içi fonksiyon bozuklukları ile beraber seyreder. Özellikle geçirilen travmalar sonrası oluşan şekil bozukluklarında burun içi problemler de sıklıkla yaşanır.

Estetik burun ameliyatlarında çok sayıda teknik kullanarak, burun dış görünümünde arzu edilen değişiklikleri sağlarken, burun fonksiyonu açısından iyi sonuçlar elde edecek işlemleri de aynı seansta yapmak zorundayız. Aksi halde görünüm olarak iyi bir burun oluşurken, fonksiyonel sıkıntılar artarak devam eder. Birçok estetik ameliyatta burun çatısı zorunlu olarak daralmaktadır. Bu durumda burun içi önlemler alınmazsa solunum sıkıntıları daha fazla olacaktır.

En sık karşılaştığımız estetik sorunlar, burun sırtında hamp denilen çıkıntılar, burunun yana doğru olan eğrilikleri, burun ucunda olan düşüklükler veya yükseklikler, uzun burun, burun ucu genişlikleri veya sivrilikleri, burun deliklerinin büyük olması veya simetrik olmaması, geçirilen kaza ya da operasyon sonucu burun sırtı çöküklükleridir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Hasta Tetkikinin Önemi

Burun estetiğinde ameliyat öncesi hasta değerlendirilmesi çok önemlidir. Değerlendirmede hastanın istekleri yanında; burunun yüz ile uyumu, yöresel özellikler, cinsiyet, hastanın kemik ve kıkırdak yapısı, cilt yapısı iyi değerlendirilmelidir. Aksi takdirde basmakalıp yapılacak bir burun estetiği doğal görünüm sağlamayacaktır. Hasta karşıdan gelirken kendini hemen belli eden, yüz ile uyumlu olmayan sırıtan bir burun olacaktır.

Hasta, operasyon öncesi değerlendirilirken önce hastanın çok yönlü yüz fotoğraflarını çekiyoruz. Ayrıca burun içi ve burun dışını ışıkla ve elle muayene edip burnun kemik, kıkırdak ve cildi hakkında detaylı bilgi sahibi olmaya çalışıyoruz. Yüz ile uyumsuzluklarını, estetik ölçümler kullanarak hem hastayı muayene ederken hem de fotoğrafları üzerinde tasarlıyoruz. Bu arada hastanın beklentilerini öğrenip nelerin yapılıp yapılamayacağını detaylarıyla tartışıyoruz.

Burun Ameliyatı Operasyon Süreci 

Operasyonu genel anestezi ile yapıyoruz, lokal anestezi ile yapanlar olsa da pek tavsiye etmiyoruz. Operasyon, burunda yapılacak işlemlerin çeşitliliğine göre 1 ile 3 saat arasında sürebilir. Açık ve kapalı teknikler uygulanabilir. Açık teknikle yapılan burun estetiğinde, burunun alt kısmında yapılacak küçük bir kesi ile burunun tüm kemik ve kıkırdak kısmına ulaşılabilirken, kapalı teknikte dışarıdan hiçbir kesi yapılmadan tamamen burun içinden çalışılır. Operasyon sonrası görünen bir iz kalmaz. Vakaya göre değişmek üzere her iki teknik de kullanılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatında Tampon Kullanımı

Operasyon sonunda bandajlar ve sabitleyici malzemeler ile burun tespit edilir. Burun içine ise az miktarda tampon konulur. Genellikle tamponlar 2 gün sonra alınır. Tespit materyalini 7 gün sonra, bandajları ise 14 gün sonra alıyoruz.

 252 total views

Bir Yorum Yazın