Gebelikte Burun Tıkanıklığı ve Kanaması

Gebelikte burun tıkanıklığı ve burun kanaması

Gebelikte vücuttaki hormon değişimine bağlı; özellikle östrojen düzeyindeki artış burun içindeki konka adı verilen mukozal yapıdaki etlerin şişmesine ve hatta daha fazla mukus üretmesine neden olabilir.

Gebelikte vücuttaki hormon değişimine bağlı; özellikle östrojen düzeyindeki artış burun içindeki konka adı verilen mukozal yapıdaki etlerin şişmesine ve hatta daha fazla mukus üretmesine neden olabilir. Ayrıca gebelerde kan volümündeki artış burun etlerini etkiler, şişmeye neden olur; bu değişim sonucunda burun tıkanıklıkları görülür. Yine artan kan basıncı ile de kanamalar görülebilmektedir.

Hamilelikte olabilen bu durum çoğu zaman sadece burun tıkanıklığı ile seyreder; başka bir bulgu eşlik etmez. Öksürme, hapşırma, boğaz ağrısı, lenf bezelerinde şişmeler, ateş gibi belirtiler de eşlik ediyorsa o zaman başka bir durum söz konusudur. Böylesi bir durumda bu olay farklı bir burun tıkanıklığıdır.

Gebelikte farklı bir burun tıkanıklığı sebebi de alerjik nedenlerle olabilmektedir. Bu durum bazen gebelikte steroid dengesinin değişmesinden dolayı oluşmaktadır. Mikrobik burun iltihapları (rinosinüzitler), gebe kadınların yaklaşık %1,5’unda oluşan bir başka nedendir. Bu sarımsı veya yeşilimsi burun akıntısı, tıkalı solunum ve yüz ağrısı ile karakterizedir.

Hamilelik öncesinde burunda var olan bazı durumlar da, hamilelik eklenince burun tıkanıklığının artmasıyla hava geçişini engelleyebilir. Gebelikte artan burun içindeki şişlikler de eklendiğinde mekanik problemler daha da durumu kötüleştirir. Gebelikten önce mevcut olan burun içi kıkırdak kemik eğrilikleri, alerji gibi durumlar, gebelikte tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir.

Gebelik öncesinde var olan burun polipleri genellikle hamilelik sırasında burundan nefesin geçişinin kötüleşmesine neden olur. Şayet şikayetler çoksa ve ciddi anlamda sizi rahatsız ediyorsa “Celon Radyofrekans” yöntemi ile burun etleri küçültülebilir ve rahatça nefes alıp verebilirsiniz. Toplam 10 dakika süren bu işlem lokal anestezi ile tampon kullanılmadan yapılmaktadır. Efor gerektirecek bir çalışma ortamı içinde değilseniz aynı gün işinizin başına rahatlıkla dönebilirsiniz.

Gebelikte Burun Tıkanıklıkları ve Kanamalarında Ne Yapabilirsiniz?

  • Burun tıkanıklığı için doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Antihistaminikler ve burun spreyleri yasaktır; sadece tuzlu burun damlalarından yararlanabilirsiniz. Şayet tansiyonunuz varsa bu spreylere dikkat edin; çünkü tansiyonu artırabilirler.
  • Pamuklu çubuk kullanarak her bir burun deliği içine sürülecek biraz vazelin, burnunuzda kuruluğu önleyip tıkanıklığa fayda sağlayacaktır.
  • Her zamanki günlük vitamin alımının yanı sıra ilaveten doktorunuza da danışarak 250 mg C vitamini alabilirsiniz. Bu hamilelik sırasında burun kanaması olasılığını düşürür; Burun kılcal damarlarını güçlü tutmaya yardımcı olur. Vitamin alımınızı artırmak için C vitamini yönünden zengin gıdalar ile beslenmenizi düzenleyebilirsiniz. Sıkma portakal suları, kivi, yeşil biber, domates vs. gibi meyve ve sebzeler ile doğal yoldan C vitamini alabilirsiniz.
  • Burun kanaması olduğunda, hafifçe öne eğilin burnunuzu elinizin iki parmağı ile 5-10 dakika sıkın. Kanama devam ederse, tekrarlayın. Uzun süren ve durmayan kanamalarda kısa sürede bir sağlık kurumuna müracaat edin. Gebelik sırasında burun kanaması sık sık tekrarlıyorsa, doktoruna danışın.
  • Duş veya yüz maskesi kullanarak buhardan faydalanılabilir. Buhar, tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir nemlendirici veya buhar veren bir cihaz ile odadaki nemi artırabilirsiniz. Nem, burun hava pasajlarının şişmelerini ve tıkanıklıklarını azaltır; basıncı rahatlatarak size yardımcı olabilir. Buhar makinelerinin bakımı iyi yapılmalıdır; her gün makinenin suyu değiştirilmeli ve temizlenmelidir, bakteri oluşumuna müsaade edilmemelidir. Havaya bakteri karışması ve bu bakterilerin solunumu, özellikle hamile kadın ve herkes için hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.
  • Çevresel faktörler burun şişme miktarını artırabilir. Bu faktörler arasında, ısı, duman ve ani hava değişiklikleri yer alır. Hamilelik boyunca sigara dumanı ve alkol gibi potansiyel tahriş edici etkilerden kaçının.
  • Gün boyunca vücudunuzun ihtiyacı olan sıvı alımınız yeterli olmalıdır.
  • Uykudan önce ılık bir duş alın.
  • Mümkünse başınız vücudunuza göre hafifçe yüksekte uyuyun.
  • Burun tıkanıklığı ciddi sıkıntı yaratıyorsa “Celon Radyofrekans” işlemi ile burununuz açılır. Tampon ve istirahat gerektirmeyen bu işlem 10 dakikada sonuçlanmaktadır.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir