Kişiler ameliyat olsun ya da olmasın, sıkça sordukları ve öğrenmek istediklerinden birisi de ikinci bir ameliyatın söz konusu olup olmayacağı sorusudur. “İkinci bir ameliyat veya bir revizyon rinoplasti ameliyatı olasılığı var mıdır?” sorusunun cevabı evettir. Fakat ilk burun ameliyatı üzerinden yeterli bir süre sonra ikinci ameliyat yapılabilir.

Dünyada yapılan bilimsel çalışmalar ve tüm burun estetiklerinin oranlarına bakıldığında burun estetik ameliyatları sonrasında %8-10 arasında ikinci ameliyat ya da bir revizyon gerekebilir. İkinci ameliyat için uygun zaman, ilk ameliyatın üstünden bir yıl geçtikten sonradır; çünkü hemen ikinci ameliyata karar vermeden bekleme sürecindeki amaç, ameliyattan sonraki ilk aylarda olumsuz gibi görünen sonuçların zamanla düzelebileceği durumudur. Kişi aceleci davranmamalı, bir yıl kadar sabredip ikinci bir ameliyat için bir yıl sonra karar vermelidir. Bu bekleyiş gereksiz bir ikinci ameliyatı da önleyebilir.

Hangi Durumlarda İkinci Bir Rekonstrüktif Cerrahi Gerekir?

  • Burun iskelet yeterince sağlam değil ve burun ucunun düştüğü durumda
  • Burun sırtında hump adı verilen çıkıntı tamamen kalkmadığı durumda.
  • Burun içi kıkırdakları (septum deviasyonu) yeterince hava geçişine müsaade etmiyorsa; yani fonksiyonellik sağlanamamışsa. Yalnız ameliyat sonrasında iki burun deliğinden hava geçişinde minimal farklılıklar olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır; bu durum yeterli hava geçişini sağlıyorsa sorun değildir.
  • Dışarıdan bakıldığında, bir yılın sonunda burunda hala çarpıklık yani yamulma gözleniyorsa.
  • Burun dokuları bazı bölgelerde düzensizlikler gösteriyorsa; yani burun sırtında çentiklenme, burun ortadan ikiye ayrılmış, çökmüş izleniminin olması durumu bariz gözlemleniyorsa.

Sekonder Rinoplastinin Riskleri nelerdir?

Her cerrahi girişimin belli oranda riski vardır; aynı bölgeye ikinci cerrahi girişim genellikle daha fazla risk taşır ve daha zordur. Önceden var olan sorun giderilebildiği gibi önceden var olmayan sorun gelişebilir. Bir kişinin cerrahi bir girişimi seçmesi risklerin faydaya kıyasına dayanır. Hastaların çoğunda bu yan etkilerin gözlenmemesine karşın, ikinci estetik burun ameliyatının risklerini, yan etkilerini ve sonuçlarını anladığınızdan emin olmak için bunların her birini cerrahınızla tartışmalısınız.

Gerekebilecek Ek Cerrahi İşlemler

İkinci Estetik Burun Ameliyatının (revizyon) veya Sekonder Rinoplastinin uzun dönem sonuçlarını etkileyebilecek risk ve komplikasyonlara ek olarak farklı durumlar da söz konusudur. Daha fazla gerginlik veya pozisyon değişikliği için ikincil cerrahiler gerekebilir. Nadir görülseler de bahsedilen riskler özellikle rinoplasti ile ilgilidir. Başka risk ve komplikasyonlar da görülebilmesine karşın, bunlar daha da nadirdir. Komplikasyon gelişmesi halinde ek tedaviler veya cerrahi girişim gerekebilir. Tıp ve cerrahide kesinlik yoktur. İyi sonuçlar beklense de elde edilebilecek sonuçlar hakkında hiçbir garanti veya teminat verilemez. Nadiren sonuçları iyileştirmek amacıyla ek cerrahi girişimler gerekebilir.

 632 total views

Bir Yorum Yazın