Burun; solunum sistemini koruyan, soluduğumuz havayı filtreleyerek tozdan arındıran, ısıtan, nemlendiren, koku almayı sağlayan, konuşmadaki rezonansa katkıda bulunan ve daha birçok görevi olan organdır.

Burnun fonksiyonel cerrahisi ortadaki bölmenin (septum) eğriliğinin düzeltilmesi, yan duvardaki burun etlerinin (konka) küçültülmesi, burun tüneli darlıklarının (nazal valv sorunları) giderilmesi, burun orta bölmedeki deliğin (septum perforasyonu) tamiri, endoskopik sinüs cerrahisi gibi müdahaleleri içerir.

Bazı vakalarda burun içi fonksiyona, bazı burun estetikleri katkıda bulunabilir; örneğin burun ucundaki düşüklükler gibi. Böyle bir durumda hastalarımıza burun ucundaki düşüklüğün kaldırılmasının burun içi fonksiyonuna katkıda bulunacağını bildiririz. Ama estetik rinoplastinin burun içi fonksiyonuna olumlu bir katkısının olmayacağı vakalarda hastalarımıza burun estetiği önerisinde bulunmayı etik bulmayız ve böyle bir teklif sunmayız. Çünkü burun şekli kişinin kendi algısıyla ilgilidir, bir başkasına göre güzel görünmeyen bir burun kişinin kendisine hoş görünebilir; saygı duymak gerekir. Ancak ve ancak kişinin kendi isteğiyle; konka ya da deviasyona yapılacak bir müdahale esnasında estetik burun ameliyatı da talep etmesi durumunda rinoplasti estetik ameliyatını da birlikte yapıyoruz.

Normalde burun içine yapılacak fonksiyonel bir müdahale 15-20 dakika kadar sürmekte olup birlikte estetik bir rinoplasti de yaptığımızda ameliyat 1-2 saat kadar sürmektedir. Biz her 2 durumda da; yani sadece konka/deviasyon müdahalesi yaptığımız durumda ya da beraberinde rinoplasti estetik yaptığımız durumda da burun içi tampon kullanmıyoruz ve ameliyat sonrası her 2 durumda da hastanın konforu, ameliyat sürecini atlatması çok rahat olmaktadır.

 634 total views

Bir Yorum Yazın