Tüpler kulak zarında genellikle 4-6 ay kalmakta ve sonra kendiliğinden düşmekte ya da doktor tarafından alınmaktadır. Kulak tüpünün beklenenden erken düşmesi orta kulakta sıvı birikmesine neden olabilir ve operasyonla yeniden takılması gerekebilir

Tüpler alındıktan sonra zarlardaki delikler 2-3 hafta içinde kapanır. Yaz döneminde enfeksiyonların azalması nedeni ile hastalığın tekrarlama ihtimali azalırken hastanın kulak koruma ihtiyacının kalkması yaşam kalitesini artırmakta, deniz ve havuza daha rahat girebilmelerini sağlamaktadır. Bu nedenle 4-6 aylık süreyi dolduran tüpler uygunsa yaz başında alınabilir. 6 aylık dönemi yaz sonuna denk gelen hastalarda, tüplerin çıkartılması için acele edilmez; bir sonraki ilkbahar dönemi beklenebilir.

Bu tedavilerle hastaların büyük bölümü tam olarak iyileşmekte, nadiren tekrarlayan tüp uygulamaları ya da kalıcı tüp tatbiki gerekebilmektedir. Özellikle tekrarlayan seröz otit şikayeti olan çocuklarda alerji ve immün sistem fonksiyonları değerlendirilmelidir. Östaki fonksiyonu düzelmeyen hastalarda tüplerin uzun yıllar kulakta kalması gerekebilmektedir. Bu tip hastalar için üretilmiş kendiliğinden düşmeyen,tedavi sonunda doktor tarafından alınan kalıcı tüp tipleri kullanılır.

Kulak Tüpü  Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Ameliyat sonrası genelde hiç ağrı olmaz; fakat anestezi sebebiyle zaman zaman halsizlik, hassasiyet ve mide bulantısı görülebilir. Orta kulakta birikmiş sıvıdan dolayı meydana gelen işitme kaybı, ameliyat sonrası belirgin bir şekilde düzelir.

Deniz, Havuz ve Duş Alırken Kulak Tüpü

Eskiden tüm tüp takılan hastalardan; denize, havuza girmemeleri, kulağa su kaçırmamaları istenirdi. Bir kulak tüpünün en az 6-7 ay kulak zarında kaldığı düşünüldüğünde bu hastalara özellikle yaz sıcaklarında eziyet gibiydi. Yapılan araştırmalar denizde yüzen çocuklarda daha fazla kulak akıntısı görülmediği ve kulak tıkaçlarına ihtiyaç olmadığını ortaya koymaktadır. Havuz konusunda durum biraz daha farklı; çünkü havuza girdikten sonra sağlam kulak zarına sahip hastalarımızda bile enfeksiyonlar çok sık görülebilmektedir. O yüzden havuz yasak; ancak çocuklarımız kulaklarında tüp varken de denize girebilirler. Peki kulağa su kaçarsa ne yapacağız? Tek ayak üstünde su çıkana kadar zıplamak birinci önlem olup su çıkmadığı takdirdi KBB uzmanına gitmek gerekmektedir.

 299 total views

Bir Yorum Yazın